1.1 – Werkgroep

Geupdate op: 9 december 2025

Introductie - Over mensen en taken

Of je nu vanuit de kerkenraad of als groep enthousiastelingen, bottom-up, het thema onder de aandacht brengt, het is altijd goed om met elkaar na te denken over de voor- en nadelen van het oprichten van een aparte werkgroep ‘kerk en klimaat’ of ‘groene kerk’ (of welke naam jullie bedenken).

“Denk van tevoren goed na over de voor- en nadelen van het oprichten van een aparte werkgroep 'kerk en klimaat' of 'groene kerk'."

Inhoudsopgave

Voor- en nadelen van het oprichten van een werkgroep

 

  • Maak allereerst een inschatting van de omvang van de activiteiten.
    Een werkgroep richt je op als er structurele aandacht nodig is. Het gaat om een langetermijnperspectief. Jullie willen kwesties rond schepping en klimaat in de plaatselijke geloofsgemeenschap meer of anders onder de aandacht brengen door middel van terugkerende activiteiten. Voor een enkele activiteit per jaar kan de organisatie beter met een ad hoc groep plaatsvinden.
  • Op de tweede plaats is van belang hoe de plaatselijke kerk is georganiseerd. Past een werkgroep binnen de manier van werken die jullie als kerk gekozen hebben?
  • Een vrij principiële keuze is of jullie met een werkgroep veel zaken willen oppakken (zelf doen) of vooral anderen willen stimuleren om dingen te doen (aansturen). Aansluiting bij bestaande groepen kan een goede strategie zijn. Als andere groepen al zwaar belast zijn of geen affiniteit met het onderwerp hebben, is een aparte werkgroep een goed idee.
1 Boogje Beleid Aanpak

Hoe kan een werkgroep ‘kerk en klimaat’ of ‘groene kerk’ eruitzien?

Er zijn een paar taken die elke werkgroep goed moet bemensen, wil de kans op draagvlak en succes optimaal zijn.

Voorzitter
Hij/zij verbindt de werkgroep met andere instellingen in de kerk.
Het is fijn als deze persoon al goed bekend is in de kerk. Hij/zij heeft gevoel voor het draagvlak van de werkgroep in de kerk en verzorgt de officiële presentatie naar buiten toe. Hij/zij is ook degene die de balans binnen de groep (verschillende leden en energieniveaus) moet kunnen bewaken.

Secretaris/schrijver
Iemand die kan schrijven en dat ook wil doen. Denk aan mails, berichten in het kerkblad, beleidsstukken, uitnodigingen en berichten in de kerk-app.

Communicator
Iemand die gevoel heeft bij alles wat over de uitstraling van het onderwerp gaat, van logo tot presentatie en van aanwezigheid tot profilering.

Het kan handig zijn om als werkgroep met deze twee gesprekken te beginnen:

1. Waar zijn jullie goed in? Wat kunnen jullie zelf behappen?

Ieder in de groep heeft nagedacht over zijn/haar kennis en ervaring die van pas kunnen komen. Bespreek vervolgens met elkaar de volgende vragen: – Waar ben je goed in? – Wil je graag zelf dingen uitzoeken of neem je liever iets ‘kant en klaar’ over? – Waar heeft iemand echt zin in / waar worden jullie blij van? – Hoeveel tijd kunnen jullie aan het thema besteden? – Hoeveel hooi neem je op de vork?

Bekijk het plaatje van de groep als geheel. Zie je steeds dezelfde dingen? Wat missen jullie? Of vullen jullie elkaar juist goed aan? Wat zegt dit plaatje over de aanpak die jullie het beste kunnen volgen? Wat zegt dit plaatje over de (combinatie van) verduurzamingsstappen die jullie het beste kunnen kiezen?

 

2. Waar staat de gemeente voor open? Breng dat samen in beeld aan de hand van de volgende vragen: – Wie zal jullie actief steunen? – Wie zijn belangrijk voor jullie om de ruimte te geven? Enkele leden van de leiding van de kerk? Enkele toonaangevende leden in de kerk? – Van wie hebben jullie op een gegeven moment medewerking nodig? Denk aan: geld, praktische medewerking (koster, taakgroep), toestemming van kerkrentmeesters of college van beheer als het gaat om gebouw en terrein. – Wat zou de gemeenteleden en parochianen positiever kunnen stemmen als het gaat om duurzaamheid? – Zijn er activiteiten van anderen die jullie zouden kunnen ondersteunen? Wat zou daar duurzamer kunnen?

 

Initiatieven van de werkgroep

Hoe neem je als werkgroep zelf initiatieven?

Allereerst is het goed om een communicatiestrategie te hebben, waarbij jullie van zoveel mogelijk kanalen in de kerk gebruik maken. Communiceer dezelfde boodschap via verschillende kanalen. Sommige mensen lezen liever van papier, anderen via een website of app. 

Daarnaast is het belangrijk dat mensen de werkgroep kunnen vinden. Allereerst natuurlijk op de website van de kerk, klik hier voor een voorbeeld. De webmaster wil jullie ongetwijfeld helpen.

Daarnaast hebben veel kerken tegenwoordig
 een kerkapp. Maak daarin een groep ‘groene kerk’ aan. Kerkgangers kunnen jullie dan volgen. Daarmee krijgen jullie een groep geïnteresseerden maar ook een platform voor jullie ideeën.

“Maak een groep 'groene kerk' aan in de kerkapp.”

1 1 Werkgroep starten

 

Allereerst: hoe zorgen jullie ervoor dat mensen jullie weten te vinden? 

Kijk daarvoor ook eens bij Hoe breng ik mijn kerk in beweging

Belangrijk is dat geïnteresseerde kerkleden jullie laagdrempelig kunnen bereiken. Dat kan eenvoudig door sociale media, het kerkblad, het koffiedrinken na de dienst etc. Zorg ervoor dat jullie namen en contactgegevens overal makkelijk te vinden zijn.

Bedenk ook dat het bij communicatie niet alleen om de inhoud gaat, maar ook om hoe jullie als werkgroep overkomen. Dat maakt of breekt jullie draagvlak en vergroot of verkleint de kans op nieuwe leden.
Bespreek regelmatig in de werkgroep wat jullie terug horen uit de geloofsgemeenschap en pas jullie communicatie daarop aan. 



Een andere manier om mensen te vinden is ze te vragen. Dat is lastig. Vaak doen mensen al veel of willen ze zich niet binden. Wacht in ieder geval niet met werven tot je echt nieuwe mensen nodig hebt. Bondgenoten vinden is een structurele activiteit waarbij je bezig bent voor de lange termijn.

Als je meer kerkmensen bij de werkgroep wilt betrekken, welke stappen zet je dan?

  1. Alle leden van de werkgroep of mensen die met jullie meedenken kunnen namen aandragen.
  2. Zoek uit of iemand beschikbaar is (en per wanneer) en welke kwaliteiten hij/zij aan de werkgroep toevoegt.
  3. Benader kandidaten persoonlijk met de vraag of ze bij activiteiten aanwezig willen zijn. Vraag na afloop naar hun mening. Praat eens wat vaker met hen over wat je beweegt.
  4. Knip de activiteiten op in kleine elementen. Dat geeft jullie de mogelijkheid om aan een kandidaat te vragen of hij/zij iets kleins wil doen. De meeste mensen willen best een klein klusje met een beperkte tijdshorizon doen.
  5. Vraag de kandidaat voor de werkgroep als jullie concrete, niet te grote activiteiten hebben en zeker weten dat de persoon in kwestie die ook echt leuk vindt. De kans is groot dat als hij/zij niet in de werkgroep wil komen, wel de klussen blijft doen waarvoor jullie hem/haar eerder hebben gevraagd. Onderhoud de relatie en wees blij met de steun.
  6. Wees niet gehaast. Beter een half jaar later dan een afwijzing.

Check regelmatig of het nieuwe lid het nog naar zijn of haar zin heeft. Het gaat niet alleen om komen, maar nog veel meer om blijven.

Groene kerk in de praktijk

Kijk hoe zij '1 - Je kerk in beweging brengen' in de praktijk brengen

Andere thema's uit 1 - Je kerk in beweging brengen:

Maak kans!

Schrijf je vandaag nog in voor onze maandelijkse nieuwsbrief en maak kans op het Handboek Kerkvergroeners. We verloten een handboek onder elke 25 nieuwe aanmeldingen!

Handboek Kerkvergroeners

Koop het handboek Kerkvergroeners met korting!

(deze actie is tijdelijk)

Wil je ons helpen?

We zijn voortdurend bezig om onze website te laten aansluiten bij jouw behoeften. Wil je ons hierbij helpen door een korte enquête in te vullen?

Het kost je hooguit 2 minuten.
 

Heb je de enquête al ingevuld? Heel erg bedankt! 

Nieuw: Beginnersgids!

Wil je samen met jouw kerk/gemeenschap: